Anketa

Kam na dovolenku?

 

PartneriHome CENA ZA NAJLEPŠÍ SLOVENSKÝ FILM

Vyhľadávanie

dátum

Piatok, 22. Február 2019

Dnes má meniny Etela
Zajtra má meniny Roman a Romana
CENA ZA NAJLEPŠÍ SLOVENSKÝ FILM

Na 17. Medzinárodnom festivale lokálnych televízií ZLATÝ ŽOBRÁK v Košiciach, získala Televízia Východ cenu Rady pre vysielanie a retransmisiu za NAJLEPŠÍ SLOVENSKÝ FILM.


Dokumentárny film autora Ing. Petra Ďurišina s názvom Príbeh vojaka Betjukova sa odohráva v čase bojov o Dargovský priesmyk v decembri 1944.

Nemeckí vojaci v tom čase zajali sovietsku prieskumnú hliadku, kde jeden z troch prieskumníkov bol na mieste zastrelený, ostatných dvoch predviedli k vypočutiu. Počas vypočúvania boli zajatci podrobení neľudskému mučeniu. Červenoarmejcovi Kisoljovovi fašisti odťali ruku a vojakovi Betjukovi po orezaní obidvoch uší odrezali aj nos a po pribití jazyka o stôl aj jazyk. Vojaci však nezradili, a tak ich Hitlerovci vyviedli do poľa aby ich tam zastrelili. Vojak Betjukov svoju popravu prežil, a tak mohol podať svedectvo o tomto neľudskom čine.

EN: During the WW II. in December 1944 german soldiers had captured the soviet scouting party. One of the 3 scouters they shoot dead immediately, those two were hearing by army and also tortured very badly. Nevertheless they didn´t betray and so the enemies were going to murder them in the field. As the soldier Betjukov survived, he could tell this inhuman story.