Anketa

Kam na dovolenku?

 

PartneriHome CENA ZA NAJLEPŠÍ SLOVENSKÝ FILM

Vyhľadávanie

dátum

Utorok, 7. Apríl 2020

Dnes má meniny Zoltán
Zajtra má meniny Albert
CENA ZA NAJLEPŠÍ SLOVENSKÝ FILM

Na 17. Medzinárodnom festivale lokálnych televízií ZLATÝ ŽOBRÁK v Košiciach, získala Televízia Východ cenu Rady pre vysielanie a retransmisiu za NAJLEPŠÍ SLOVENSKÝ FILM.


Dokumentárny film autora Ing. Petra Ďurišina s názvom Príbeh vojaka Betjukova sa odohráva v čase bojov o Dargovský priesmyk v decembri 1944.

Nemeckí vojaci v tom čase zajali sovietsku prieskumnú hliadku, kde jeden z troch prieskumníkov bol na mieste zastrelený, ostatných dvoch predviedli k vypočutiu. Počas vypočúvania boli zajatci podrobení neľudskému mučeniu. Červenoarmejcovi Kisoljovovi fašisti odťali ruku a vojakovi Betjukovi po orezaní obidvoch uší odrezali aj nos a po pribití jazyka o stôl aj jazyk. Vojaci však nezradili, a tak ich Hitlerovci vyviedli do poľa aby ich tam zastrelili. Vojak Betjukov svoju popravu prežil, a tak mohol podať svedectvo o tomto neľudskom čine.

EN: During the WW II. in December 1944 german soldiers had captured the soviet scouting party. One of the 3 scouters they shoot dead immediately, those two were hearing by army and also tortured very badly. Nevertheless they didn´t betray and so the enemies were going to murder them in the field. As the soldier Betjukov survived, he could tell this inhuman story.